Budowa domu to wielkie wydarzenie w życiu. Masz już działkę i czas na wybór projektu najbardziej dopasowanego do Twoich potrzeb. Jeśli bierzesz pod uwagę postawienie domu parterowego, to mamy dla Ciebie kilka ciekawostek. Dowiedz się czy budowa tego typu domów jest opłacalna. Jakie wady i zalety mają projekty domów parterowych?
Dla kogo dom parterowy?
Dom parterowy, zwany również potocznie bungalowem, to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy budować dużego domu. Bezpośrednie sąsiedztwo ogrodu może nas nastrajać uspokajająco każdego dnia. Zieleń jest miła dla oka i dodaje wiele pozytywnej energii, a zimą krajobrazy mogą być równie piękne. Budynek tego typu świetnie wtopi się w otoczenie i będzie z nim stanowił jedną, nierozerwalną całość. Właśnie z tych powodów projekty domów parterowych są często wybierane przez miłośników natury oraz osoby poszukujące spokoju.
Domy typu bungalow są polecane zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi oraz rodzinom, której członkami są osoby starsze oraz niepełnosprawne. Dlaczego? Po pierwsze łatwo upilnować maluchy i nie ma szans, aby spadły ze schodów i zrobiły sobie krzywdę. Po drugie przy małych powierzchniach możemy mieć je stale na oku. To także wymarzone rodzaje domów dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, ponieważ podczas przemieszczania się nie będą napotykały przeszkód, a po drugie nie będą czuły się wyobcowane i odizolowane od reszty domowników zamieszkujących piętro.
Za i przeciw domom parterowym
Przede wszystkim konkretne wady i zalety jakie mają projekty domów parterowych są zależne od ich wielkości. Zdecydowanie bardziej opłaca się postawić dom parterowy o powierzchni do 120 metrów niż dom piętrowy o tej samej powierzchni. Główną zaletą takiego rozwiązania jest o wiele większa przestronność, nie ma szans na ścisk, zdecydowanie wygodniej się poruszać.
Przy większych powierzchniach (zwłaszcza powyżej 180 metrów) budowa domu parterowego powinna być doskonale przemyślana, co niestety nadal nie często się zdarza. Duży dom parterowy wymaga o wiele większej ilości korytarzy. W niektórych projektach można mówić nawet o całych labiryntach, które utrudniają przemieszczanie się, a w dodatku zabierają cenną powierzchnię, która mogłaby zostać zagospodarowana w znacznie ciekawszy i bardziej ekonomiczny sposób. Przy dużych powierzchniach bardziej opłaca się budowa domów wielopoziomowych.
Domy parterowe zdecydowanie można uznać za budynki „integrujące” domowników. Osoby na pewno nie będą mijały się między piętrami – wręcz przeciwnie. Taka przestrzeń sprzyja przebywaniu razem, co jedni mogą uznać za ogromną zaletę, a inni za wadę.
Bliskość ogrodu przy domu parterowym będzie zachęcała do tego, aby pojawiło się jak najwięcej okien oraz przeszklonych szyb podkreślających piękno przestrzeni. Z jednej strony to dobrze, bo z salonu możemy wyjść bezpośrednio na taras, by napić się kawy lub poczytać książkę. Dzieci i zwierzęta będą miały pełny dostęp do miejsca zabawy na świeżym powietrzu.
Ogromne szyby doskonale integrują zewnętrzną roślinność z wnętrzem, co sprawia, że ogród może stać się częścią wystroju danego pomieszczenia. Z drugiej jednak strony należy zadbać o intymność lub postawić dom w takim miejscu, by sąsiedzi oraz inni ludzie nie mieli wglądu na podwórko oraz do wnętrza. Dom należy także dobrze zabezpieczyć przed włamywaczami.
Przejdźmy teraz do kwestii związanych z wydatkami i opłacalnością inwestycji. Nie jest tajemnicą, że domy parterowe mniej więcej do 150 metrów kwadratowych są tańsze pod względem kosztów budowy od domów wielopoziomowych. Poza tym stawia się je znacznie szybciej, pomimo potrzeby wykonania wykopów oraz fundamentów o większej powierzchni. Uwaga, bo przy domach jednokondygnacyjnych czekają nas spore wydatki związane z dachem.
Przewagą domów parterowych jest to, że są łatwiejsze do realizacji, a co za tym idzie, szansa na popełnienie błędów konstruktorskich jest znacznie mniejsza.
Co każdy powinien wiedzieć o kosztach budowy?
Domy parterowe są dla osób, które nie dysponują dużym budżetem lub po prostu chcą zaoszczędzić na budowie. Przede wszystkim nie ma tak rygorystycznych wymagań co do ścian nośnych oraz fundamentów, ponieważ nie ma dużego obciążenia. Odpadają wydatki na schody, montaż wysokich rusztowań, montaż dużej ilości okien w dachu czy też ścian i stropu nad pierwszym poziomem.
Oszczędności z powyższej puli możemy przeznaczyć na lepsze wykończenie budynku. Jednopoziomowe bryły nie zawsze prezentują się dobrze. W wielu przypadkach wyglądają bardzo skromnie, dlatego budowlańcy i projektanci polecają zastosowanie ciekawych i nietypowych rozwiązań na elewację oraz pokrycie dachu.
Częstym problemem, który pojawia się już w fazie projektu jest niedoświetlenie niektórych pomieszczeń w domu ze względu na jego powierzchnię. Najczęściej mowa tu o holach i korytarzach.
Wybierając kształt domu, musimy dostosować go do działki, na której ma stanąć – to właśnie ona będzie wyznaczała jego kształt. Nie na każdej działce da się postawić dom typu bungalow. Do budowy tego rodzaju domów potrzebna jest większa działka niż w przypadku domów piętrowych.
W dodatku warto mieć na uwadze, że im większa powierzchnia domu parterowego, tym większa powierzchnia ścian, a to oznacza również większe straty ciepła.
Warto wiedzieć, że projekty domów parterowych nie zawsze dają szansę na zgrupowanie instalacji w jednym miejscu. Często na jednym końcu jest umieszczona łazienka, a na drugim kuchnia. To wiąże się z potrzebą położenia większej ilości rur, a to jest dodatkowy wydatek. Ponadto może wystąpić problem z uzyskaniem właściwego ciągu kominowego.
Dach do domu parterowego – który będzie najlepszy?
W przypadku domów jednopoziomowych polecane są dwa rodzaje dachów – spadziste i płaskie. W tym zestawieniu pod względem praktyczności wygrywają dachy płaskie. Dlaczego?
Spadziste dachy wyglądają korzystnie, jednak pokrycie domu tym rodzajem będzie znacznie trudniejsze. Strome dachy narzucają pewien sztywny układ, ponieważ dach musi zachować odpowiednią formę.
Takiego problemu nie ma natomiast z płaskimi dachami. Płaskie zadaszenie można kształtować w dowolny sposób. Jest proste do położenia i stosunkowo tanie. Poza tym umożliwia swobodną rozbudowę oraz umieszczenie świetlików w celu doświetlenia wnętrza.
Projekty domów parterowych – cena i gdzie kupić?
W dzisiejszych czasach najszybszą drogą zakupu projektu domu jest internet. Wiele firm oferuje odpłatny dostęp do swoich realizacji. Dzięki temu w parę chwil możemy kupić projekt domu za rozsądną cenę. Gotowe projekty kosztują mniej więcej 2-3 tysiące złotych. Dużo? Nie do końca. Są to tanie projekty domów. Za projekt szyty na miarę (tworzony pod specjalne zamówienie klienta) zapłacimy wielokrotność tej sumy.
Domy parterowe szybko się buduje, są dość tanie i świetnie wpisują się w krajobraz. Nie nadają się jednak na każdy rodzaj działki. Już przy wyborze miejsca pod budowę musimy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw domom jednopoziomowym. Jednego możemy być pewni – takie budynki będą nam dobrze służyły przez całe życie.
ostatnie komentarze