W zasadzie pytanie postawione w tytule wpisu jest pytaniem retorycznym. Sytuacja wypalenia zawodowego dotyczy każdego zawodu (bez względu na jego rodzaj). Wiele zależy od osobistych uwarunkowań psychologicznych, podejścia do pracy oraz (niestety) od sytuacji od nas niezależnych.
Uwarunkowania psychologiczne
Co właściwie oznaczają uwarunkowania psychologiczne? Otóż w tym wypadku chodzi o całościowy stan psychiczny danej osoby. Jeżeli ktoś bardzo łatwo podejmuje nowe wyzwania, ale równie często i szybko z nich rezygnuje lub je lekceważy – istnieje duża szansa, że z wykonywaniem pracy zawodowej będzie podobnie. Na początku będzie odczuwam satysfakcję i przyjemność, ale po krótkim czasie zacznie odczuwać znużenie i monotonie. Prawda jest taka, że każda czynność wykonywana regularnie i powtarzalnie doprowadza nas do uczucia monotonii. Nie każdy jednak jest w stanie to zaakceptować.
Podejście do pracy
Wielu (szczególnie młodych) logopedów bardzo ambitnie podchodzi do swoich obowiązków. Zakładają, że jeżeli będą wystarczająco „dobrzy”, to pomogą każdemu pacjentowi. Kiedy na pierwsze efekty przychodzi nam czekać zbyt długo, pojawia się frustracja. Jeżeli sytuacja zacznie się powtarzać, owa frustracja może przerodzić się w niechęć do wykonywania zawodu lub nawet poczucie bycia „złym logopedą”. Nie każdy rozpoczyna pracę w tym zawodzie ze świadomością, że na efekty terapeutyczne składa się nie tylko praca z pacjentem w gabinecie, ale także (a nawet przede wszystkim) jego praca w domu.
Sytuacje od nas niezależne
Nie mamy wpływu na to kto pojawi się w gabinecie. Wiele osób (nawet dorosłych) przychodzi do gabinetu logopedycznego z motywacją zewnętrzną (czyli ktoś wywarł presję, żeby pójść do logopedy). Motywacja, która pojawia się z zewnątrz zazwyczaj nie wystarczy, aby podejść do tematu poważnie. Logopeda nie ma wpływu na to, czy pacjent będzie ćwiczył w domu czy też zaniedba ten temat (a jak wiadomo, bez zaangażowania nie będzie efektów terapii).
Chcesz wiedzieć więcej o logopedii? Przeczytaj ile powinny trwać zajęcia logopedyczne i zajrzyj na blog logopedyczny.
ostatnie komentarze