Czy chcesz wiedzieć jak wyglądają procesy kondycjonowania wody przeznaczonej do celów przemysłowych? Ogromne zróżnicowanie pod względem urządzeń i środków chemicznych przeznaczonych do uzdatniania wody przemysłowej, pozwala na niemal dowolne regulowanie jej składu chemicznego. Kondycjonowanie jest jednym z najbardziej istotnych etapów normowania wody pod względem parametrów. Celem tego procesu jest poprawa składu, dzięki czemu woda będzie w stanie sprostać wymaganiom określanym przez dostawcę urządzeń lub użytkownika. Firma Transhelsa zajmuje się profesjonalną obsługą w zakresie kondycjonowania wody do celów użytkowych.

Dealkalizacja wody

W zależności od rodzaju wykorzystanego preparatu chemicznego, kondycjonowanie wody pozwala m.in. na zmianę wartości pH, usuwanie kamienia kotłowego i tlenu rozpuszczonego, redukcję mikroorganizmów w obiegach chłodzących oraz zmianę twardości resztkowej. Po procesie zmiękczania niektóre systemy uzdatniania wody zasilającej kotły mogą wykorzystywać dealkalizację w celu zmniejszenia zanieczyszczeń zasilających kocioł, które mogą powodować pienienie, korozję tlenową (więcej informacji https://www.transhelsa.pl/zastosowanie/korozja-instalacji-wody-pitnej-i-uzytkowej/) i kruchość. W wyniku dealkalizacji chlorku sodu stosuje się silną żywicę anionowymienną, która zastępuje wodorowęglany, siarczany i azotany w aniony chlorkowe. Słabo kwaśna dealkalizacja usuwa tylko kationy związane z wodorowęglanem, przekształcając go w dwutlenek węgla (a zatem wymagający odgazowania). Jest to częściowy proces zmiękczania, który jest również ekonomiczny w dostosowywaniu pH wody zasilającej kocioł.

Odwrócona osmoza i nanofiltracja

Odwrócona osmoza (RO) i nanofiltracja (NF) są często stosowane w procesie oczyszczania wody. Kotły parowe mogą być oczyszczane z większości szkodliwych zanieczyszczeń, które blokowane są przez tego typu membrany. Procesy separacji wymuszają przepływ wody pod ciśnieniem przez półprzepuszczalne membrany, zatrzymując zanieczyszczenia, takie jak bakterie, sole, substancje organiczne, krzemionkę i składniki odpowiedzialne za twardość, jednocześnie przepuszczając oczyszczoną wodę. Metody te nie zawsze są wymagane w uzdatnianiu wody kotłowej. Są stosowane głównie w kotłach wysokociśnieniowych, w których stężenie zawieszonych i rozpuszczonych ciał stałych musi być bardzo niskie. Transhelsa posiada w swojej ofercie liczne rozwiązania do obsługi zaawansowanych technologicznie membran filtrujących.

Odpowietrzanie lub odgazowanie wody

W tym procesie uzdatniania wody kotłowej każdy kondensat zawracany do układu będzie mieszał się z uzdatnianą wodą uzupełniającą i wchodził w proces odgazowywania. Jakakolwiek ilość gazów, takich jak tlen i dwutlenek węgla, może być bardzo korozyjna dla wyposażenia kotła i przewodów rurowych, gdy się do nich przyczepią, tworząc tlenki i powodując rdzę. Dlatego usunięcie tych gazów do akceptowalnego poziomu (prawie 100%) może być konieczne dla żywotności i bezpieczeństwa systemu kotłowego. Istnieje kilka rodzajów urządzeń odgazowujących, które występują w różnych konfiguracjach, w zależności od producenta, ale zazwyczaj wystarczy użyć odgazowywacza w formie rozpylacza do odgazowania lub zamiataczy tlenu.

Odwiedź stronę https://www.transhelsa.pl, jeśli interesuje Cię kondycjonowanie wody przemysłowej.