Często można spotkać się opinią, że woda ze studni głębinowej jest czysta i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Niestety jest to duże uogólnienie, które w większości przypadków jest nieprawdą. Dlaczego?

Oczywiście, im głębsza studnia, tym mniejsze ryzyko zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jednak woda ze studni nigdy nie jest czystym H2O. W wodzie z nawet bardzo głębokiej studni często znajdują się duże ilości żelaza czy manganu, a także inne związki chemiczne, które czynią ją niezdatną do picia. Na szczęście istnieją sposobny skutecznego uzdatniania wody ze studni. Warto bliżej zapoznać się z tematem, zanim zainwestujemy w konkretne rozwiązanie.

Mam już studnię – co dalej?

Własne ujęcie wody bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem i daje nam sporą niezależność. Nie można jednak zapominać o tym, że na właścicielach studni ciąży pewna odpowiedzialność. Woda wodociągowa zgodnie z aktualnym rozporządzeniem ministra zdrowia jest badana co najmniej kilka razy w roku. W przypadku wody ze studni obowiązek przeprowadzania badań spada na jej właścicieli.

Wykonanie analizy fizykochemicznej oraz badań mikrobiologicznych wody jest niezbędne, żeby ocenić czy woda nadaje się do spożycia, czy ewentualnie możemy z niej korzystać do celów użytkowych niespożywczych. Niestety, najczęściej woda ze studni nie nadaje się do picia z uwagi na przekroczenia pewnych norm m.in. zawartości żelaza, manganu, azotanów, jonu amonowego czy chlorków. Problemem bywa również bardzo wysoka twardość wody, przekraczająca normę zdatności do spożycia. Dopiero na podstawie wyników badań wody można dobrać odpowiednią metodę uzdatnienia. Doboru urządzeń nie powinniśmy jednak dokonywać na własną rękę, ale skorzystać z pomocy specjalistów.

Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule: Jak korzystać bezpiecznie ze studni głębinowej i wodociągu?

Uzdatnianie wody ze studni

Metodę uzdatniania wody dobiera się do konkretnych problemów. Nie ma uniwersalnego filtra, który usunie z wody wszelkie zanieczyszczenia. Kiedy przekroczenie normy żelaza jest nieznaczne, użyjemy innej metody filtracji aniżeli wtedy, gdy norma ta jest przekroczona kilkanaście czy kilkadziesiąt razy. Koszty realizacji takiej inwestycji również będą bardzo zróżnicowane.

Mały filtr narurowy nie oczyści wystarczająco wody, która jest ruda od żelaza czy szara od manganu. Konieczna może być instalacja stacji uzdatniania wody z odżelaziaczem oraz wstępnym napowietrzaniem wody. Wiąże się to często z koniecznością wymiany hydroforu. Dlatego doboru odpowiedniego uzdatniania należy dokonać na możliwie najwcześniejszym etapie inwestycji. Wsparciem w kwestii doboru metody uzdatniania wody ze studni służą eksperci firmy Klarsan — właściciela polskiej marki Ecoperla, którzy od lat pomagają Polakom rozwiązywać ich problemy z wodą ze studni.

Znajdź swoją idealną stację uzdatniania wody na stronie polskiej marki ecoperla.pl