Budowa domu jest dużym wyzwaniem, a warunkiem jej bezproblemowego przebiegu jest wybór odpowiedniego projektu domu. Musi on spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców pod względem funkcjonalności i estetyki. Wiele osób zastanawia się jednak gdzie kupić tanie projekty domów i czy w ogóle cena powinna w tym wypadku grać pierwsze skrzypce. Co warto wiedzieć?
Czy projekty domów mogą być tanie?
Odpowiednio wykonany projekt domu gwarantuje prawidłowy przebieg procesu budowlanego oraz minimalizuje ryzyko przykrych niespodzianek podczas budowy. Taki projekt musi zawierać rozwiązania techniczne, które ułatwiają realizację całej inwestycji, a także odpowiednią dla konkretnego inwestora technologię budowy domu. W zależności własnych przekonań oraz warunków zagospodarowania terenu, mamy do wyboru:
- Zakup projektu domu z katalogu (znacznie tańsza opcja)
- Wynajęcie architekta, który wykona projekt domu na zamówienie
Wybór ten, oprócz preferencji inwestora, zależy także od zasobów finansowych i wymagań jakie dany klient stawia sobie przy planowanej budowie. Wiele osób interesują tylko tanie projekty domów i cena w tym wypadku jest najważniejsza. Prawda jest taka, że od projektu zależy cała budowa domu, a później użytkowanie go przez wiele lat.
Sam projekt – w porównaniu do kosztów całego domu – to tylko kilka procent wszystkich wydatków. Warto więc dołożyć kilkaset złotych i zaopatrzyć się w taki, który będzie naprawdę dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców budynku. Warto zaznaczyć, że są rynku tanie projekty domów z katalogu, które są naprawdę dobrej jakości.
Opinia o tym, że gotowe projekty domów są gorsze od tych na indywidualne zamówienie jest jedynie mitem. Wśród szerokiej oferty projektów gotowych, większość z nich ma fachowo i bardzo dobrze opracowaną dokumentację. Do tego, jeśli ważna jest cena, projekty z katalogu są tańsze od tych zamawianych u architekta. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że przy gotowych projektach domów, dochodzą wydatki na ich konieczną adaptację.
Od czego zależy cena projektów?
Na stronach biur architektonicznych możemy uświadczyć duże rozbieżności cenowe między projektami. Są zarówno tanie projekty domów, jak i projekty, których cena może wykraczać poza nasze możliwości finansowe. Od czego to zależy?
- Wielkość domu – z reguły domy o większej kubaturze są droższe (co jest zrozumiałe, bo wymagają urządzenia większej ilości pomieszczeń i większego obszaru elewacji)
- Zastosowane rozwiązania architektoniczne – wszystkie niestandardowe elementy generują dodatkowe koszty
- Obecność nowych technologii – jeżeli dany projekt obejmuje wykorzystanie technologii inteligentnego domu to zazwyczaj będzie droższy
- Uwzględnienie systemów energooszczędności np. docieplenie domu, instalacja solarów lub odzyskiwanie wody deszczowej
- Projekt ogrodzenia, ogrodu i wnętrz – jeżeli kupujemy pełen pakiet, możemy liczyć się z tym, że cena wzrośnie
Niektóre biura architektoniczne rozszerzają swoją ofertę i przy zakupie projektu domu oferują dodatkowe usługi. Za dodatkową opłatą możemy np. uzyskać projekt kominka z płaszczem wodnym czy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Są też pewne elementy, które można otrzymać za darmo.
Projekty indywidualne i projekty z katalogu
To jest zasadnicza sprawa jeżeli chodzi o cenę projektu domu. Zlecenie indywidualne wykonywane jest od podstaw i jest całkowicie niepowtarzalne. Zazwyczaj nie są to tanie projekty domów. Decydują się na nie ludzie, którzy nie mogę znaleźć dla siebie żadnego gotowego projektu lub też mają w głowie swoją wizję, która jest całkowicie wyjątkowa. Musimy mieć świadomość, że na indywidualny projekt domu trzeba trochę poczekać. Wszystko zależy od umowy z architektem, ale zazwyczaj taka usługa trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Uwzględniając poprawki może to być nawet rok.
Natomiast na projekty gotowe nie trzeba czekać, ponieważ są dostępne „od zaraz” w katalogu. Zaraz po zakupie dostajemy cztery egzemplarze dokumentacji. Wśród nich znajdziemy projekt architektoniczno-budowlany, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji sanitarnych oraz projekt instalacji elektrycznej. Zakres dokumentów zależy też od oferty biura projektowego. Niektóre firmy dodają także charakterystykę energetyczną oraz zestawienie materiałów i kosztorys. Przy zakupie gotowego projektu domu koniecznie trzeba się upewnić czy otrzymamy zgodę na zmiany w projekcie. Będzie ona konieczna podczas jego adaptacji.
Gdzie kupić projekty domów?
Trzeba pamiętać o tym, że koszt projektu to tak naprawdę ułamek kosztów, jakie ponosi się na wybudowanie domu, a jest bardzo ważny – dlatego nie warto na nim oszczędzać. Zaprojektowany dom powinien być przede wszystkim dobrze przemyślany i odpowiadający potrzebom konkretnej rodziny. Musi być także funkcjonalny, a myśląc przyszłościowo – energooszczędny. Projekt zakupić można w sprawdzonej pracowni architektonicznej, np. stacjonarnie. Oczywiście w dzisiejszych czasach większość firm oferuje swoje usługi także w Internecie. Znajdziesz tutaj setki pozycji, tanie projekty domów, a sama transakcja przebiega z niezwykle prostymi formalnościami.
ostatnie komentarze